Rekruttering på lige vilkår
En virksomhed rekrutterer mennesker med handicap på lige fod med andre kandidater og har fokus på tilpasninger og konstruktiv dialog.
I kan udvise social ansvarlighed ved at tænke mennesker med handicap ind som en potentiel ny medarbejder.
Mange mennesker med handicap er ansat i virksomheder på helt almindelige vilkår.
Hvis handicappet har en betydning i jobbet, er der ofte mulighed for at finde gode løsninger sammen med jobcentret, der kan afhjælpe den udfordring, handicappet giver. Det kunne fx være handicapkompenserende ordninger.
Læs om de handicapkompenserende ordninger
Vive: Handicap og beskæftigelse 2021
Hvis virksomheden har relevante politikker og/eller målsætninger på området, kan de med fordel indgå i dokumentationen.
Flere af de mulige indikatorer kan trækkes ud via Benchmarkmodellen.
En virksomhed rekrutterer mennesker med handicap på lige fod med andre kandidater og har fokus på tilpasninger og konstruktiv dialog.
Virksomheden sikrer, at arbejdspladsen er indrettet, så den er tilgængelig for flest mulige, og der er relevante hjælpemidler til rådighed.
Virksomheden har særlige målsætninger for antal ansatte i fleksjob.
Virksomheden arbejder strategisk med at matche opgaver til mennesker med bestemte diagnoser.
Når en person har en varig og betydelig funktionsnedsættelse, er der forskellige muligheder for at knytte ekstra støtte til et job ved hjælp af de handicapkompenserende ordninger.
Læs mereHent ESG-skabelonen, så du nemt kan dokumentere på S'et i ESG. Vis din virksomheds sociale ansvarlighed i en let overskuelig skabelon.
Læs mere og hent skabelonenSå kontakt Carsten, Ea eller Marianne.
Carsten Lunden
Seniorkonsulent
Fleksjob | CV | Handicapkompenserende ordninger | S'et i ESG
2925 1109cl@cabiweb.dkEa Nielsen
Souschef
Kommunikation og marketing | Socialt ansvar, grøn omstilling og S´et i ESG | Fundraising | Pressekontakt | Designtænkning
4128 4126eni@cabiweb.dkMarianne Lyngberg Nilsson
Marketingchef
Hjælper virksomheder med socialt ansvar | FN’s Verdensmål | Social beskæftigelse i byggeriet | Cirkulær økonomi | Kommunikations- og marketingstrategi
4113 7281man@cabiweb.dkVi arbejder for et socialt ansvarligt arbejdsmarked, hvor mennesker og virksomheder lykkes.
Læs mere{{TEASER}}
{{DATE}}, {{ADRESS}}
{{EXTRADATES}}
{{NAME}}
{{JOBTITLE}}