1. Vælg temaer
Vælg det vigtigste tema, og vær så konkret som mulig. Eks: "Der mangler ofte ordentlig information, for at man kan løse sine arbejdsopgaver"
Stop-Mere-Nyt er et værktøj, der handler om at skabe den gode balance mellem værktøjets tre temaer. Værktøjet hjælper jer til at få taget de nødvendige og vigtige snakke, der kan styrke trivslen på arbejdspladsen.
Trivsel er et fælles ansvar, og derfor skal I netop i fællesskab have den gode dialog og tage nogle vigtige beslutninger, som øger trivsel.
Værktøjet Stop-Mere-Nyt er med til at skabe ejerskab for jeres beslutninger, særligt når I konkret får aftalt, hvem der gør hvad, og hvem der har hvilken rolle.
Man skal som virksomhed eller afdeling aldrig undervurdere værdien i at tage nogle konkrete beslutninger om, hvad I skal STOPPE med at gøre.
For at få skabt balancen, er det vigtigt også at have øje for det, I gør godt i forvejen, og som allerede virker. Hvis I gør MERE af det, vil I se resultater, som styrker trivslen. Det kræver fokus, og at I sammen har besluttet jer for det.
Måske skal der også noget NYT til, for at I i fællesskab styrker trivslen. Og måske behøver I ikke gøre noget nyt. Det, I skal stoppe med og gøre mere af, kan være nok. Vurdér derfor, om der reelt er tid til noget nyt, og om der er energi til det.
Vælg det vigtigste tema, og vær så konkret som mulig. Eks: "Der mangler ofte ordentlig information, for at man kan løse sine arbejdsopgaver"
Lav tre plancher. Skriv det tema, I vil undersøge, op på hver af dem. På den ene skriver I "stop", på den anden skriver I "mere" og på den tredje skriver I "nyt".
Brug 30 minutter pr. tema. Brug A3 papir, tuscher og post its. Giv medarbejderne 5 minutter til at tænke over hhv.: Hvad skal vi stoppe med, gøre mere af og gøre nyt?
List alle medarbejdernes forslag op på plancherne, så du har et overblik over mulige handlinger inden for hvert tema. Ud fra det kan I lægge en handlingsplan.
Tema: Der mangler ofte ordentlig information, for at man kan løse sine opgaver
Stop med at tro, at man har den information, man skal bruge, bare fordi det er sagt én gang.
Tema: Der mangler ofte ordentlig information, for at man kan løse sine opgaver
Tjek op på, om medarbejderne mangler information for at kunne løse opgaverne.
Tema: Der mangler ofte ordentlig information, for at man kan løse sine opgaver
Sørg for, at det er tydelig, hvem der har ansvaret for at indsamle og videreformidle de nødvendige informationer.
Ofte er vi tilbøjelige til at komme med nogle udsagn, som kan være svære umiddelbart at omsætte i handling. Derfor er det en god ide, at du hjælper medarbejderne til at blive meget konkrete. Find inspiration i disse eksempler på konkretiseringer af udvalgte udsagn:
Spørg til, hvad er det helt konkret, vi skal stoppe med at sige. Fx ”Du ser da noget skidt ud i dag, skulle du ikke være blevet hjemme?”
Spørg til, hvad er det helt konkret, vi skal gøre mere af? Fx: At sikre at I altid taler med hinanden, når noget presser sig på, i stedet for at tale om hinanden.
Vil du vide mere om håndtering af stress og forebyggelse af sygefravær i din virksomhed? Book et oplæg, et kursus eller en workshop om trivsel og sygefravær.
Se, hvad Cabi kan hjælpe dig medVærktøjer og tips til at arbejde med trivsel i små og mellemstore virksomheder. For ledere og mellemledere.
Gå til publikationenTag fat om arbejdspladskulturen, når du vil have lavt sygefravær og højt fremmøde på arbejdspladsen. Det betaler sig både for virksomheden, kollegerne og medarbejderne selv. Hent inspiration og redskaberne i denne helt nye pjece fra Cabi.
Gå til publikationenSå tag kontakt til Ane, Birgitte, Helle eller Marlene
| Denne service er gratis for dig, fordi Cabi får offentlige midler på Finansloven |
Ane Baun Nielsen
HR-ansvarlig og konsulent
HR-aktiviteter | Rekruttering | Kompetenceudvikling | Organisations- og lederudvikling | APV | Sygefravær | Bæredygtigt arbejdsmarked | Arbejdsmiljø
2426 7479ane@cabiweb.dkBirgitte Poulsen
Chefkonsulent
Forebyggelse og håndtering af sygefravær og stress | Organisationsudvikling | Ledelse | "Den svære samtale" | Arbejdspladskultur | Trivsel og psykisk arbejdsmiljø
2293 7666bpo@cabiweb.dkHelle Winding
Konsulent
Trivsel | Sygefravær | Lederudvikling | Forretningsudvikling | Organisationsforandring | Coaching | Procesforløb | Facilitering
2084 2090win@cabiweb.dkMarlene Fabrin
Seniorkonsulent
Trivsel | Sygefravær | Fastholdelse | Forebyggelse | Stress | Coaching
2234 3965fab@cabiweb.dkVi arbejder for et socialt ansvarligt arbejdsmarked, hvor mennesker og virksomheder lykkes.
Læs mere{{TEASER}}
{{DATE}}, {{ADRESS}}
{{EXTRADATES}}
{{NAME}}
{{JOBTITLE}}