Få en praktikant
Når du ansætter en praktikant, der kan have udfordringer, er der samtidig mange gevinster:
- Unik mulighed for oplæring af loyal arbejdskraft
- Det styrker fællesskabet på arbejdspladsen
- Din virksomhed viser samfundsansvar
Og vigtigst af alt: I får løst jeres opgaver, og praktikanten kan starte hurtigt.
Vi har samlet ALT du skal vide om virksomhedspraktik i folderen her.

De Forenede Dampvaskerier har også brug for arbejdskraft.
De tænker i opgaver fremfor stillinger og får løst deres rekrutteringsudfordringer. Hør, hvordan de gør.
Kom i gang med tænke i opgaver fremfor stillinger. Brug opgaveværktøjet - en nem måde at effektivisere og få overblik.
Ansæt en person med en funktionsnedsættelse - og få tilskud
Det kan sagtens lade sig gøre at kombinere job og handicap. Når en person har en fysisk eller psykisk funktionsnedsættelse, er der forskellige muligheder for at knytte ekstra støtte til et job.
Læs mere om at ansætte personer med handicap

Hvad er psykisk funktionsnedsættelse? Fx problemer med overblikket, hukommelsen eller koncentrationen som måske kan kompenseres. Årsagen kan være medfødt eller opstå som følge af sygdom eller en ulykke.
- Forretningsmæssigt er det en rigtig god idé. Vi får – i en periode i hvert fald – arbejdskraft til en attraktiv pris. Og dermed er vores udgifter dækket til at uddanne personer, som på sigt kan blive ansat på ordinære vilkår. Det er en del af vores fødekæde.
Carsten Moberg, direktør og stifter af Logistikkompagniet
Sådan gør andre, som også mangler arbejdskraft
Fået bevilling til en app

Bent arbejder som grafiker. Han har døjet med følger efter stress og en alvorlig depression. Følgerne har bl.a. været funktionsnedsættelser i form af, at han har svært ved at styre tiden.
Bent har nu fået bevilget en app som hjælpemiddel. Med app’en kan han indstille tid på sine opgaver og delopgaver, så han kan følge med i, om han har det rette tempo i arbejdet. Det giver ham ro, at han nu har styr på sin opgaveløsning.
Personlig assistance

Mathias er førtidspensionist på grund af psykisk udviklingshæmning. Men nu har han fundet et autoværksted, hvor han godt kan lide at komme og gøre nytte. Nu vil værkstedet gerne ansætte Mathias til forefaldende arbejde. Han bliver ansat i job med løntilskud til førtidspensionister 20 timer om ugen. Samtidig får værkstedet bevilget personlig assistance 10 timer om ugen, så en kollega kan hjælpe Mathias med at forstå og komme i gang med sine opgaver.
Tilskud 5 timer om ugen

Britt arbejder som sekretær, men efter en hjerneskade har hun fået hukommelsesbesvær. Det giver hende udfordringer, når hun skal planlægge og strukturere sin arbejdsdag.
Men nu får hun en times personlig assistance hver morgen, hvor en kollega hjælper hende med at få styr på dagens opgaver.
Det vil sige, at virksomheden får tilskud til fem timer om ugen.
Cabi er en service med bevilling fra Beskæftigelsesministeriet, som tilbyder gratis hjælp, sparing og værktøjer til virksomheder i alle brancher i hele landet.
Ansæt på deltid eller få timer
Find lokale kandidater på www.jobag.dk, som passer til jeres opgaver.
Søg blandt 150.000 CV'er efter kriterier som:
- afstand til jeres virksomhed
- interesseret i dag-, aften- eller weekendarbejde
- certifikater, fx kørekort til truck
- erfaring og uddannelse
- ...og meget mere.

Jobnet for Arbejdsgivere giver dig gratis adgang til servicetilbud, der hjælper dig med at finde din næste medarbejder.
Hvem er vi?
Cabi er et landsdækkende non-profit netværks- videns- og konsulenthus, som arbejder målrettet for at skabe bedre trivsel og forebyggelse af nedslidning på arbejdsmarkedet.
Vi er en fagligt uafhængig, selvejende organisation under Beskæftigelsesministeriet. Vi samarbejder med virksomheder inden for alle brancher og størrelser og jobcentre. Vil du vide mere om os?

Cannot bind source type Lecoati.LeBlender.Extension.Models.LeBlenderModel to model type Cabi.Core.Models.GridModels.FeatureSectionViewModel.