Marias udfordringer er blevet løst med hjælpemidler og arbejdspladsindretning.
Konkret har hun fået en arbejdsplads, som er afskærmet, og hvor hun kan se hele lokalet. Hun har en fast plads, så alt ligger, som hun forlod det. Hun gør aktivt brug af sin elektroniske kalender og påmindelser, og produkter som computer, telefon, etc., er fra én producent så eksempelvis overførsel af data er så let og forudsigelig som muligt.
Hun bruger farvede sticky notes, hvor hver farve indikerer en bestemt opgave, og hun har billeder sammen med email-adresser, så hun har nemmere ved at huske personerne.
Maria mener, at det er vigtigt at have en leder, hun kan tale med, når noget ikke går som forventet. Hun synes også, at det er vigtigt, at hun bliver opfordret til at deltage i arbejdspladsens sociale aktiviteter. Lige fra frokostpauser til personalemøder.
Maria fik hjælp fra:
- Kollegaers gode erfaringer med at bruge den elektroniske kalender.
- Handicapnøglepersonen i jobcentret hjalp med at lave et system med sticky notes.