Sådan får du unge med mentale problemer ind på arbejdsmarkedet
Et nyt idékatalog giver landets jobcentre viden og redskaber til indsatsen over for unge med mentale helbredsproblemer.
Stadig flere unge får tilkendt førtidspension, og det skyldes i stort omfang psykiske lidelser. Det har store omkostninger for både samfund og den enkelte unge. Men erfaringen viser, at de psykiske helbredsproblemer ofte kan overvindes, og derfor ikke behøver at skubbe den unge ud af arbejdsmarkedet.
CABI – Center for Aktiv BeskæftigelsesIndsats har udviklet et nyt online idékatalog, som er målrettet landets jobcentre, og som indeholder viden, metoder, rammebetingelser og bud på, hvordan man kan organisere sig i indsatsen over for unge med mentale helbredsproblemer.
Målgruppen er personer mellem 15 og 40 år og dækker både over unge med diagnosticerede psykiske lidelser og unge med lettere psykisk sårbarhed. Det er ofte personer i match 2 og 3, som lider af depression, ADHD eller karakterafvigelser.
Du får i idékataloget desuden et overblik over en række støtteordninger i forskellige lovgivninger, som giver mulighed for at tilknytte støttepersoner til unge med mentale helbredsproblemer.
Du kan læse mere om idékataloget i CABI’s nyhedsbrev, som netop er offentliggjort. Her finder du bl.a. også følgende historier:
- Nydanskere få hjælp til at blive selvstændige
- Hver anden kender til mobning på arbejdspladsen
- Få overblik over og sæt mål for dit sociale ansvar
Læs nyhedsbrevet
Du kan downloade idekataloget direkte på ww.cabiweb.dk/ungeogmentalthelbred
Kontakt Jakob Rom Johansen
- direkte tlf. 8620 8382
- jrj@cabiweb.dk
- læs mere om Jakob
Tilbuddet om kontakt gælder virksomheder, jobcentre og andre professionelle.