Virksomheder siger ja til at ansætte psykisk sårbare

Virksomheder hyrer psykisk sårbare, hvis de kan fyres igen

Over halvdelen af landets virksomheder melder sig klar til at ansætte medarbejdere med en psykisk lidelse. Det viser en undersøgelse blandt 404 virksomhedsledere, som Epinion har lavet for CABI.

Og rammes en allerede ansat medarbejder på psyken, siger 74 procent af de adspurgte, at de kan og vil gøre en indsats for at fastholde den syge.

Samme undersøgelse viser dog også, at visse betingelser skal være opfyldt, for at virksomhederne vil ansætte. En stor del mener fx, at det er et væsentligt krav, at de kan slippe ud af ansættelsesforholdet igen ved hjælp af afskedigelser.

CABI sætter virksomhedernes vilje og evne til debat på Folkemødet på Bornholm d. 16. juni. Du er også velkommen til at deltage.

Se mere om CABI's undersøgelse i pressemeddelelsen .

Se, hvilke arrangementer på Folkemødet CABI er involveret i .

Nyheder

RSS