Cabis digitale mentornetværk

Netværket tæller nu over 200 medlemmer, der stiller deres samlede viden til rådighed via denne temaside, jævnlige nyhedsmails og seminarer.

Vi modtager også løbende bidrag fra folk uden for netværket, og alle jeres bidrag er med til at gøre siden aktuel og interessant.

Har du kendskab til nyt materiale, spændende projekter, gode resultater eller ideer, der kan inspirere andre, så kontakt Cabi konsulent Anette Hansen på ah@cabiweb.dk

Tilmeld dig det elektroniske netværk

Send en mail til Gitte Ronald Thomsen med oplysning om, hvor du arbejder. Så bliver du en del af det digitale mentornetværk. 

Find netværksmedlemmerne sorteret efter:

  • Jobcentre
  • Andre offentlige aktører
  • Virksomheder
  • Uddannelsesområdet
  • Andre aktører
  • Øvrige

 

Fold listen ud og se netværkets medlemmer

Jobcentre:

Albertslund:
Ulla Lorentzen, ulla.lorentzen@albertslund.dk

Ballerup:
Tine Theil Berg, ttb@balk.dk

Bornholm:
Dorthe Pedersen, dorthe.pedersen@brk.dk
Kirsten Marcher, kirsten.marcher@brk.dk

Faaborg-Midtfyn:
Jona Hupfeldt, jhupf@faaborgmidtfyn.dk

Favrskov:
Yvonne Arnhild, yvar@favrskov.dk
Henriette Christensen, hec@favrskov.dk

Faxe:
Vibeke Dyhr, vda@faxekommune.dk 
June Baasch-Larsen, Faxe Mentorkorps, jbaas@faxekommune.dk
Maria Soltauw, solta@faxekommune.dk

Frederiksberg:
Anne Hansen, Anha30@frederiksberg.dk
Charlotte Sommer, chso12@frederiksberg.dk
Dorthe Jacobsen, djacob@gmail.com
Gitte Schelde, gisc02@frederiksberg.dk
Lene Odgaard Bramsen, lebr01@frederiksberg.dk
Barbara Mortensen, bamo01@frederiksberg.dk 

Fredensborg:
Annie Andersen, aan@fredensborg.dk

Fredericia Kommune, Team Jobklar:
Anne Aas Andersen, anne.a.andersen@fredericia.dk

Fredericia Team 2:
Joachim Niels Østen Kjellberg Sejr, joachim.sejr@fredericia.dk

Frederikshavn:
Britta Andersen, bran@frederikshavn.dk

Furesø:
Karsten Rasmussen, kras@furesoe.dk
Kåre Børjesen, lkb@furesoe.dk   

Gentofte:
Kirsa Thorup, kth@gentofte.dk

Glostrup:
Ayhan Gormez, ayhan.gormez@glostrup.dk
Katja Schmidt, katja.schmidt@glostrup.dk
Lise Friis, lise.friis@glostrup.dk
Nicolaj Drøschler, Nicolaj.Droschler@glostrup.dk

Greve:
Marian G. Jensen, mgjj@greve.dk

Haderslev:
Bertil Hansen, beha@haderslev.dk
Sanne Ringberg Franzen, sanne.ringberg.franzen@hjoerring.dk
Jesper Stockmarr, jest@haderslev.dk

Halsnæs:
Helle Ramm, evhr@halsnaes.dk

Hedensted:
Anette Kær Ølund, anette.olund@hedensted.dk
L
inda due Hausner, Linda.Due@hedensted.dk
Louise Hee Ahle, Louise.hee.ahle@hedensted.dk
Randi Frost Pedersen, randi.pedersen@hedensted.dk

Helsingør:
Britt Petersen, bpe25@helsingor.dk
Margit Abrahamsen, mab05@helsingor.dk
Martin Enggaard, mep25@helsingor.dk

Hjørring:
Christian Gajhede, christian.p.gajhede@hjoerring.dk 

Horsens:
Maja Tønder, ssmajt@horsens.dk
Anne Mette Randers, ssamr@horsens.dk
Anette Duedahl, joband@horsens.dk 
Heidi Holm Rosensten, hh.rosensten@gmail.com

Hvidovre:
Hanne Mørup, hmu@hvidovre.dk

Høje-Taastrup:
Anette Rasmussen, anetteras@htk.dk

Hørsholm:
Annett Kurland, aku@horsholm.dk
Caroline Lund, cal@horsholm.dk
Michael Kappelgaard, mika@horsholm.dk
Sanne Eriksen, ser@horsholm.dk

Ikast-Brande:
John Axel, joaha@ikast-brande.dk
Svend Østergaard, svost@ikast-brande.dk 

Jammerbugt:
Janne Schubert, jsc@jammerbugt.dk

København:
John Andersen, T004@bif.kk.dk 
Henrik Arborg, a222@bif.kk.dk

København, Lærkevej:
Astrid Høgh Majdi, CM40@bif.kk.dk

København, Skelbækgade:
Dorthe Bayer, dorthe.bayer@bif.kk.dk

København, Musvågevej:
Abdulkadir Ga'al, tv34@bif.kk.dk 
Anne Birgit Hansen, tv37@bif.kk.dk

Københavns Kommune, VIVIL:
Jakob Friis Damm, EL3F@sof.kk.dk

Køge:
Helle Guldberg Jensen, helle.guldberg.jensen@koege.dk 
Louise Skoubo Hansen, louise.hansen@koege.dk
Merete Wilke, merete.vilke@koege.dk
Walid Ali, adm.walid@gmail.com

Lejre:
Tove Wetche towe@lejre.dk 
Bente Brix bebr@lejre.dk
  
Mariagerfjord:
Ea Bjørnsholm, eabjo@mariagerfjord.dk 
Henrik Terp, heter@mariagerfjord.dk 

Middelfart:
Jeanette Johansen, jeanette.johansen2@middelfart.dk 

Middelfart, Job- og Kompetencehuset:
Ulla Sørensen, ulla.sorensen3@middelfart.dk 

Morsø:
Pernille Kaalund Billenstein, pernille.billenstein@morsoe.dk
Rikke Jensen, rikke.jensen@morsoe.dk
Nyborg:
Eva Lunde Pedersen, elp@nyborg.dk

Næstved Kommune, sprog og integrationscenter:
Connie Toft, ttoft@stofanet.dk

Odder:
Laila Dueholm, laila.dueholm@odder.dk
Marianne Jensen, marjen100@hotmail.com

Randers:
Mie Nørby Dahl, Mie.Norby.Dahl@randers.dk
Michael Rahbek Jensen, Michael.Rahbek.Jensen@randers.dk

Ringkøbing-Skjern:
Gitte Tang Vestergaard, gitte.tang.vestergaard@rksk.dk
Mette H. Ulnits, mette.ulnits@rksk.dk 

Ringsted:
John Nielsen, joni@ringsted.dk

Roskilde:
Khalil Ahmad, khalila@roskilde.dk 
Annette Birch, annetteb@roskilde.dk

Rudersdal:
Annette C. Wilhjelm, annw@rudersdal.dk

Silkeborg: 
Bitten Frandsen, Johanne.BittenKjellerupFrandsen@silkeborg.dk
Glennie Hugger, GlennieBaek.Hugger@silkeborg.dk
Michael Højlund, mih@silkeborg.dk
Elena Maria Woetmann Hermansen, elenamariawoetmann.hermansen@silkeborg.dk

 

Slagelse:
Charlotte Lykke Jensen, charj@slagelse.dk

Sprogø:
Birgitte Nielsen, bini@soreoe.dk
Bibi Emde, bkem@soroe.dk 

Svendborg Kommune:
Rasmus Nisbeth, Rasmus.Nisbeth@svendborg.dk
Keld Bo Larsen, keld.bo.larsen@svendborg.dk

Thisted, Team Særlig indsats:
Dorthe Egelund Jensen, dej@thisted.dk
Susan Mosevrå Jensen, suj.jobcenter@thisted.dk

Vallensbæk Kommune:
Henning Thomsen, hat@vallensbaek.dk

Varde:
Hans Sandahl, hspe@varde.dk
Bente Jensen, benj@varde.dk

Vejle:
Anja Jørgensen, anjor@vejle.dk 
Bent Iversen, beniv@vejle.dk 
Lone Dræby Kristiansen, lodkr@vejle.dk

Vesthimmerland:
Conny Basse Mortensen, cob@vesthimmerland.dk 
Ditte Heiden Pedersen, dis@vesthimmerland.dk
Kaja Stavad, kks@vesthimmerland.dk
Lars Kildedal, lhk@vesthimmerland.dk
Lone Boelt Møller, lbm@vesthimmerland.dk
Tina Hovmand Mølgaard, thn@vesthimmerland.dk

Viborg/Job & Velfærd:
Alireza Behboudi, albe@jobcenterviborg.dk
Marianne Astrup Axelsen, m2a@jobcenterviborg.dk
  
Vordingborg:
Erik F. Nielsen, efni@vordingborg.dk
Annette Nøhr, anno@vordingborg.dk

Åbenrå Kommune:
Jesper R. Rasmussen, jrr@åbenrå.dk
Anne Grethe Petersen, agp@åbenrå.dk 

Aalborg, Socialcenter Integrations/Grønlenderenheden:
Karonina H. Jensen, kje-fb@aalborg.dk

Aarhus:
Bayram Üsüdür, bay@aarhus.dk
Maria Overgaard Jacobsen, moj@aarhus.dk
Marianne Forsberg, marfo@aarhus.dk

Aarhus Centrum:
Stinne Willumsen, stwi@aarhus.dk
  
Aarhus Nord:
Alex krowicki, alkr@aarhus.dk
Klaus Bertelsen, kbert@aarhus.dk 
Inge Jensen, inj@aarhus.dk
Lotte Andersen, loand@aarhus.dk

Aarhus Syd:
Lene Osterland, leos@aarhus.dk

Jens Torup Hansen, thj@ama.aarhus.dk

Aarhus, JFI - Jobkonsulentindsats for Flygtninge og Indvandrere:
Helga Rasmussen, helra@aarhus.dk 

Aarhus, Job og Trivsel: 
Heidi Corfitz Møller Frederiksen, hcmf@aarhus.dk

Aarhus: JOBstien:
Pia Lind, plind@aarhus.dk

Aarhus: JFI/Arbejdsmarkedscenter Nord:
Helga Rasmussen, helra@aarhus.dk 
 

Andre offentlige aktører:

Bagland, Region Midtjylland: 
jobkoordinator Bjørn Tranberg Jensen, Bjorn.Jensen@ps.rm.dk 

Center for Arbejdsfastholdelse, Arbejdsmedicinsk Klinik, Hillerød Hospital: 
Pernille Sederberg, pers@noh.regionh.dk 

Direktoratet for Kriminalforsorgen, Straffuldbyrdelseskontoret:
Nadja Sørensen, nadja.sorensen@kriminalforsorgen.dk 
Marie Louise Jørgensen, marielouise.jorgensen@kriminalforsorgen.dk 

Fonden for Socialt Ansvar: 
Tine Trærup Nygård, tn@fsa.as

Greve Kommune, Pæd. Psykiatrisk Vejledingscenter:
Lena Zachariassen, lez@greve.dk

Instituttet for Blinde og Svagsynede: 
Anne Bjørkmann, bjo@ibos.dk
Lise Plagborg, LPL@ibos.dk

Jobcenter Marselisborg: 
Beritt Ramsland, bra@jcmb.dk 

Hedensted Kommune / LBR:
Kirsten Pedersen, kirsten.pedersen@hedensted.dk

Psykiatrivirksomheden i Rønne:
Morten Hansen, morten.hansen@brk.dk

Region Hovedstadens Psykiatri:
Lone Hellström, lone.hellstroem@regionh.dk

Samenslutningen af Unge Med Handicap:
Marie Obling Møller, marie@sumh.dk

Specialfunktionen for den Etniske Beskæftigelsesindsats:
Christian Buskjær Christensen, ChristianCh@htk.dk

Virksomheder:

Allehånde Køkken:
Gytithe Jansen Lem, gyrithe@allehaande.dk

Dansk Supermarked:
Annette Vittrup, av.hra@dsg.dk

Expedit A/S Favrskov:
AnetteKnudsen7@jhotmail.com

G4S
Johan Phoelich, johan.phoelich@dk.g4s.com

Fredslund Consulting:
Helle Fredslund Hedemann - Helle@fredslundconsulting.dk

HKI - Hans Knudsen Instituttet:
Charlotte Malm, cm@hki.dk
Lise Christoffersen, lichristoffersen@hki.dk
Paul Pors Birkholm, ppb@hki.dk

ISS:
Maria Bøge:
maria.boge@dk.issworld.com

IT-Forum Midtjylland:
Finn Støy, stoy@itforum.dk

NordVirk:
Stephan Lee, sl@nordvirk.dk

Poul Fisker, poul.fisker@pc.dk

 

Uddannelsesområdet:

Bioanalytikeruddannelsen, København:
Susanne Wahl, suwa@phoe.dk 

Daghøjskolen i Randers:
Frederik Bak, frederik@daghoejskolen.dk

DEKRA AMU Center Sjælland A/S:
Monique Hvelplund, monique.hvelplund@dekra.dk

Elmelund, Thisted:  
Jens Knudsen, elmelund@mail.tele.dk 
Anders Kudsk Christensen: kvisten@elmelund-jbf.dk 

Elsesminde - Odense Produktions-Højskole: 
Arne Pallisborg, ap@elsesminde.dk 

FOCUS, Ikast-Brande Kommune:
Hanne Riber, harib@ikast-brande.dk

Kolding Kommune, Sprogskolen Kolding:
Vivian Møllegård, vmob@kolding.dk

Københavns Kommune, Ungdommens Uddannelsesvejledning:
Henrik Kristensen, hk@buf.kk.dk

Næstved Gymnasium & HF:
Charlotte Madsen, charlotte.madsen@naestved-gym.dk

Randers Bo- og Erhvervstræning: 
Anders Amby, anders@boogerhvervstraening.dk

Skolen for klinikassistener og tandplejere:
Pia Stensgaard, pstj@sund.ku.dk

Social- og Sundhedsskolen i Esbjerg:
Jonna Svenningsen, jonna.svenningsen@skolekom.dk 

Social- og Sundhedsskolen i Århus: 
Anne Bak Larsen, sskaabl@sosuaarhus.dk 

Ungdommens Uddannelsesvejledning, Køge Bugt:
Anne Vibe Andreasen anne.vibe.andreasen@koege.dk

Ungdommens Uddannelsesvejledning, København: 
Charlotte Østrup, cho@buf.kk.dk 

VIA University College:
Bodil Klausen, bok@viauc.dk

VUC Roskilde:
Claus Bonde, RCB@vucroskilde.dk

Århus Produktionsskole: 
Stine Villumsen, ssv@aaps.dk 

Århus Tekniske Skole: 
Sussie Jensen, sje@ats.dk  

Aarhus Tech:
Erik Gøttler Mathiassen, egm@aarhustech.dk

 

Andre Aktører:

4Step:
Christina Madsen, christina@4step.dk

 

AOF-Syd:
Tage Winkel, tw@aofsyd.dk

Alcologic consult:
Anna Maria Aggerholm, info@alcologic.dk

Alsted Consulting:
Johnny Alsted, ja@alstedconsulting.dk

Berit Bosteen:
Berit Bosteen, berit@bosteen.dk

Café Jydepotten:
Susanne Mathiesen, sm@kfumsoc.dk

Café Parasollen i Vejle:
Britta Poulsen, bzp-vejle@kfum.dk 

Center for unge:
Jørn Bonde Mortensen, jbm@centerforunge.dk
Jørgen Kroman, jk@centerforunge.dk

Dansk Flygtningehjælp Integration:
Hans Christian Knudsen, hans.christian.knudsen@drc.dk 

Det Gode Arbejdsliv: 
Povl Erik Markussen, post@detgodearbejdsliv.dk

DropUd: 
Elin Bjartmarz, elin@dropud.dk
Mette Gadegaard, mette@dropud.dk

Erhvervsguiderne, Fonden for Socialt Ansvar:
Helle Thorbøl Møller, htm@fsa.as

Esbjerg Højskole, mentornetværket: 
Tatiana Rusuberg, tatiana@mentoresbjerg.dk 

Foreningen Nydansker: 
Susie Skov, sus@foreningen-nydansker.dk 
Lars Olsen, lo@foreningen-nydansker.dk 
Helle Møller, htm@foreningen-nydansker.dk

Fristedet:
Helle Stærk Østergaard, hs@kfum.soc.dk 

Job-care:
Kirsten Ipsen, kirstenipsen@job-care.dk

GoMentor.com:
Claus Kaaber, claus@gomentor.com

High:Five Fyn:
Kurt Pedersen, kurt@highfive.net 

High:Five København:
Ole Hessel, ole@highfive.net

High:Five Århus:
Tove Mikkelsen, tove@highfive.net 

Individualisterne:
Natasja Jensen, natasja@individualisterne.com

in2dk:
Shahin Laghaei, shahin@in2dk.dk

Inside Denmark:
Stine Skaarenborg, ssk@insidedenmark.dk

Integrationsnet:
Mette Fenger, mette.fenger@drc.dk

Jobambassaden:
Anders Amby, kontakt@jobambassaden.dk

JobCare:
Jane Winther, jane@job-care.dk

Karen Riishede:
Karen Riishede, mail@karen-riishede.dk

KC Kurser og Mentor:
Annette Eriksen, kontakt@kckurser.dk

K. Hult - RÅDGIVNING: 
Karl Kalle Hult, k.hult@mail.dk  

Konsulentfirmaet Kristine Poulsen:
Kristine Poulsen, mail@kristinepoulsen.dk

Københavns Sprogcenter: 
Casper Cordes, casper.cordes@skolekom.dk 
Ellen Heglingegård, ehk47@hotmail.com

Mentor[me]:
Iben Baadsgaard, iben@mentor-me.dk
Elin Leth Jespersen, elin@mentor-me.dk
Iben Baadsgaard Al-Khalil, iben@mentor-me.dk

Mentor Company A/S:
Grethe Damsgaard, gda@mentorcompany.dk

Mentorkontakt.dk:
John Hoffmann, info@mentorkontakt.dk 

Mentorkraft:
Anna Munck, mentorkraft@gmail.com

Mentorland:
Lars Holmboe, lars@interkultur.dk

mentornetDK:
Knud J. Hansen, knud.j.hansen@gmail.com  

MentorNordjylland:
Peter Vestergaard Olesen, info@mentornordjylland.dk

Men2r:
Tom Th. Pedersen, ttp@men2r.dk

MSKC:
Svend Åge Møller, sam@stofanet.dk

NAESBORG A/S:
Birthe Jonasen, bj@naesborg.dk

Nørtoft Trivsel:
Erling Nørtoft, erling@noertoft-trivsel.dk 

Plus Consult: 
Edin Hajder, eh@plusconsult.dk

Praktikparat:
Lise Thorup, liseaarhus@gmail.com
Sanne Gutkin, sg@fridakahlohuset.dk

Servisio Danmark A/S:
Sirwa Ahmad, srwa15@hotmail.com

Selvbiografisk.dk:
Lykke K. Lindby, lykke@selvbiografisk.dk

Silkebjørnen:
Lene Nielsen, Lene@silkebjoernen.dk
Amela Tahirovic, amela@silkebjoernen.dk
Lotte Boye, Lotte@silkebjoernen.dk
Gitte Klausen, gitte@silkebjoernen.dk

Sisyfos:
Hans Lassen, sisyfos@sisyfos.org

Specifik ApS:
Bente Meltesen, bente@specifik-aps.dk

Sporskift.dk
Birgitte Bendix Krogh, bbk@sporskift.dk

TeamAktiv
Pia Lerche, pil@team-aktiv.dk

Vikargruppen Danmark:
HR-chef Helle Ahrenkiel, hea@vgd.dk 

Væksthuset:
Jannie Asklund, ja@vaeksthus.dk

Wattar Gruppen:
Laila Wattar, lw@wattar-gruppen.dk
 

Øvrige:

Cabi:
Anne Friis Johansen, afj@cabiweb.dk 

Dansk Flygtningehjælp:
Jeanette Gade, jeanette.gade@drc.dk

DI:
Tina Hoeg, thg@di.dk 

Dit Mentor Hus:
Sanne Hansen, info@ditmentorhus.dk

Konsulent: 
Mie Elsborg, mie.elsborg@webspeed.dk

Likestillingssenteret, N-Hamar:
Elin Kjeldstadli Hatlestad, ekh@likestillingssenteret.no 

Lilholt coaching:
Søren Lilholt, sorenlilholt@hotmail.com 

Livsværkstederne i Brabrand:
Verner Karkov, post@livsvaerkstederneigellerup.dk 

Jeanette Hvidbjerg Pedersen, twilling1978@hotmail.com
Kaare Knak, kaareknak@gmail.com

Kirsten Ipsen, kips2680@gmail.com

Malene Munksgaard, mmunksgaard@me.com

Vibeke Mikkelsen, Vibeke.mik@hotmail.com 

William Husted, wh@williamhusted.dk