Unge kriminelle i job
Se korte videoklip med unge, der efter at have været på kant med loven er kommet i arbejde.Virksomheder kan medvirke til at bryde mønsteret, og de kan med en beskeden indsats få gode og loyale medarbejdere trods en plettet straffeattest.
Disse klip illustrerer mulighederne – både for de unge og for virksomhederne.
Klippene varer ca. 3 minutter.
Se klip online her på siden, se flere klip eller download videoklip til din egen computer på www.vimeo.com/ eller bestil et gratis eksemplar af DVDen.
Arbejdet er det bedste, der er sket for mig
Kontakt Lars Nellemann
Lars er virksomhedsansvarlig og seniorkonsulent. Han kan svare, hvis du har spørgsmål til denne side.
- direkte tlf. 8620 8384
- ln@cabiweb.dk
- læs mere om Lars
Tilbuddet om kontakt gælder virksomheder, jobcentre og andre professionelle.
High:Five
Projekt High:Five baner vejen for virksomheder, som er parate til at hjælpe unge på kanten af samfundet. En fast kontaktperson fra High:Five tager sig blandt andet af kontakten til myndighederne og sikrer optimale rammer i forløbet.
Få mere viden på www.highfive.net
Få mere viden på www.highfive.net